Kompleksowa opieka ginekologiczna
Gabinet zapewnia kompleksową diagnostykę ginekologiczną. Do dyspozycji są dwa aparaty ultrasonograficzne z głowicami dopochwowymi i przezbrzusznymi z opcją Color Doppler. Pobierana jest jako standard cytologia na podłożu płynnym (LBC). Istnieje możliwośc pobrania wymazu z pochwy do oceny infekcji wirusowej, bakteryjnej czy grzybiczej.
- Biopsja endometrium
- Usuwanie polipów szyjki macicy
- Hormonalna Terapia Menopazalna
- Kuretaż kanału szyjki macicy
- Diagnostyka HPV
- Stany zapalne szyjki macicy
- Kolposkopia
- Leczenie zmian na szyjce macicy
- Zakładanie wkładki Mirena®
- Zachowawcze leczenie mięśniaków
- Gardasil 9®
- Ultrasonografia
- Leczenie PMS
- Ginekologia zachowawcza
Kolposkopia jako rozszerzona ocena szyjki macicy
Każda kobieta, która odwiedziła gabinet ginekologiczny wie, że jednym z elementów
badania ginekologicznego jest pobranie wymazu cytologicznego. Jest to badanie mikroskopowe złuszczonego nabłonka z szyjki macicy pobranego za pomocą specjalnej szpatułki i barwionego na szkiełku mikroskopowym. Celem tego badania jest wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Natomiast kolposkopia jest mało znanym badaniem. A szkoda, bo jest to badanie proste, bezbolesne, krótkotrwałe i natychmiast uzyskuje się wynik.
Kolposkopia polega na badaniu szyjki macicy, ścian pochwy oraz warg sromowych za pomocą urządzenia optycznego – kolposkopu. Przypomina on mikroskop na ruchomym statywie, powiększa od 4 do 40 razy oraz daje obraz trójwymiarowy. Można dołączyć do niego tor wizyjny, za pomocą którego pacjentka może bezpośrednio oglądać całe badanie na monitorze.
Badanie polega na dokładnym obejrzeniu szyjki, pod różnym powiększeniem. Ocenia się strukturę nabłonka, barwę, przejrzystość, rysunek naczyniowy. Barwi się odpowiednimi odczynnikami aby lepiej uwidocznić interesujące ginekologa zmiany. Cała procedura trwa kilka minut. Od razu można postawić diagnozę i rozpocząć ewentualne leczenie.
Opieka nad kobietą w ciąży i po porodzie
Gabinet oferuje opiekę od pierwszych tygodni ciąży aż do porodu.
Zapewniona jest pomoc w okresie wczesnego i późnego połogu.
Opieka prenatalna
Opieka prenatalna obejmuje cały okres ciąży.
Wykonywane są badania laboratoryjne krwi i moczu celem wykrycia chorób przenoszonych drogą płciową, odporności na choroby zakaźne, morfologia, glukoza i inne.
Zgodnie ze standardami Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wykonywane jest USG w każdym z trzech trymestrów ciąży:
I trymestr – 11-14 tygodniu celem oceny ryzyka wad genetycznych płodu łącznie z tzw. testem podwójnym (PAPP-A oraz betaHCG), który wylicza ryzyko trisomii 21, 18 i 13 pary chromosomów;
II trymestr – 18 – 22 tygodniu celem dokładnej oceny budowy anatomiacznej płodu;
III trymestr – 30 – 32 tygodniu celem oceny wielkości płodu, stanu wód płodowych i łożyska.
W okresie okołoporodowym dodatkowo pobierany jest wymaz na obecność w pochwie paciorkowaca typu B (tzw GBS).
W ostatnich tygodniach ciąży, oprócz comiesięcznych wizyt, wykonywana jest kardiotokografia (KTG) czyli zapis oceniający akcję serca płodu oraz skurcze macicy.
Opieka poporodowa
Pierwsza wizyta poporodowa zalecana jest w 6. tygodniu połogu na której ocenia się bliznę po nacięciu krocza, stan obkurczania się macicy, stopień laktacji.
Jeśli wykonane było cięcie cesarskie, każda kobieta, która uczęszczała na wizyty w ciąży, ma bezpłatnie usuwane szwy, zwykle w 7-9 dobie po operacji.
Wystawiane jest zaświadczenie do “becikowego”.
Na wizycie ustalamy metodę antykocepcji.
Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, kolejna wizyta jest zalecana za 6 miesięcy.